Utolsó kommentek

NYOMJ EGY LÁJKOT!

Anglia, élet és munkavállalás

Ha angliai munkavállalást tervezel, jó helyen jársz. Ennek a blognak a célja ugyanis az informálás és a tapasztalatok megosztása.

NYOMJ EGY LÁJKOT!

My VisitorStat

2011.03.13. 18:26 Árpádiusz

Szakmával és angoltudással 7. rész - Biztonsági őr

Ellentétben az otthoni viszonyokkal Angliában a rendőrnek és a biztonsági őrnek van becsülete és megkapják a tiszteletet. Utóbbiak esetében ez azért is furcsa, mivel valójában semmilyen jogkörrel nem rendelkeznek, mégis megvan a tekintélyük. Ehhez párosul a viszonylag jó fizetés is. Persze cserébe el kell végezni a megfelelő tanfolyamot és ez pénzbe kerül, de menjük sorba.

SIA

A Security Industry Authority vagyis a biztonságipari hatóság felügyeli ezt a szektort.

Honosítás

Elvileg lehetőség van arra, hogy a Magyarországon megszerzett biztonsági őr oklevelet Angliában honosítsák. Első lépésként fel kell venni a kapcsolatot e-mailben az SIA-val. Ők saját hatáskörben döntik el, hogy az a képesítés megfelel-e az itteni előírásoknak. Ezek után vagy részleges, vagy teljes vizsgára is kötelezhetik a jelentkezőt. Minden dokumentációt angol nyelven kell elküldeni nekik és valószínűleg nem fogják a magyarországi képzés nyújtotta tudást elfogadni. Az SIA e-mail címe:

 overseasqualifications@sia.gsi.gov.uk

 

Tanfolyamok

Az alábbi tanfolyamok közül lehet választani:

- Security guard (biztonsági őr)

- Door Supervisor (beléptető őr/portás)

- CCTV Operator (biztonsági kamera kezelő)

-CVIT Operative (pénz- és értékszállító)

- Close Protection (személyi védelem)

- Vehicle Immobiliser

- Key Holder

Oktató cégek

http://www.get-licensed.co.uk/  

http://www.train2protect.co.uk/

http://www.sialicenceuk.com/ 

 http://www.instantservices.co.uk/

http://www.kandasecurity.co.uk/

 http://www.symbiosec.co.uk/


Engedélyezés

 A megfelelő engedélyt csak akkor lehet megigényelni, ha valaki sikeresen elvégzett egy vagy több tanfolyamot. Ezek után lehet kérni az SIA-t a megfelelő engedély kiadására. Minden engedélyt külön kell kiváltani és 245 fontba kerül. Az engedélyezés része az erkölcsi bizonyítvány kiállítása. Ezt a SIA végzi el.További részletek a SIA oldalán található:

 http://www.sia.homeoffice.gov.uk/Pages/home.aspx

Munkakeresés

 SIA regisztrált cégeket itt lehet keresni. Ennek segítségével könnyebben lehet munkát találni:

http://www.sia.homeoffice.gov.uk/Pages/acs-roac.aspx 

Szólj hozzá!

Címkék: munkavállalás nyelvtudás


2011.03.11. 17:18 Árpádiusz

Szakmával és angoltudással 6. rész - Hegesztő

Minden országban van egy nemzetközileg elismert szervezet (ANB - Authorized National Body) mely jogosult nemzetközileg elfogadott hegesztő oklevél kiadására. Magyarországon ezt a tisztséget a Gépipari Tudományos Egyesület tölti be. Az általuk kiadott magyar nyelvű oklevéllel már el lehet helyezkedni, de lehetőség van IIW (International Institute of Welding) típusú, angol nyelvű oklevél igénylésére is. A részletekkel kapcsolatban érdemes megkeresni a GTE-t.

 http://www.gteportal.eu

Szólj hozzá!


2011.03.09. 01:45 Árpádiusz

Szakmával és angoltudással 5. rész - Gépkezelő jogosítvány

 

Sajnos semmilyen hivatalos állásfoglalást nem találtam azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet könnyedén elismertetni bármilyen külföldön szerzett, könnyű- vagy nehéz gépkezelői jogosítványt Angliában. Ezért erre csak egy módszert tudok ajánlani, ami nem egy olcsó megoldás. Kérni kell egy hivatalos igazolást az Oktatási Hivataltól, ezt hivatalosan lefordíttatni angolra és így igazolni a megszerzett képesítést. Tehát a honosítás nem oldható meg könnyedén és erre egyszerű a magyarázat. Nagy hangsúlyt fektetnek a munka- és balesetvédelmi oktatásra. Bár ez sokszor csak egy vicc, de ennek eredményeként nem szokták figyelembe venni a külföldön szerzett ismereteket.

Másik lényeges eltérés, hogy meghajtás szempontjából nincs különbségtétel. Vagyis lényegtelen, hogy milyen motor hajtja a gépet. Kizárólag típusokban van elkülönítés. Erre következze néhány példa, az angol megnevezésével.

„béka”

Pumptruck

Targonca

Forklift truck vagy FLT

Homlokvillás emelő targonca

Counter balance

Tolóoszlopos targonca

Reach truck

Bendi

Bendi//Flexi Forklift

 Angliában három féle képen lehet megszerezni a megfelelő jogosítványt.

 1. In house training: Ennek lényege, hogy a munkahelyen kap a gépkezelő oktatást a cég saját oktatójától. Ezzel egy nagyon korlátozott jogosítványhoz jut az ember. Ugyanis az oktatás sok esetben részleges és csak a helyi vagy a céges viszonyoknak felel meg. Vagyis gyakorlati, elméleti és balesetvédelmi szempontból sem tökéletes, csak mondhatni elégséges. Az „ in house” jogosítvány  kizárólag az adott munkahelyen érvényes és a gépkezelő a későbbiekben ezt a tudást nem tudja hivatalosan bizonyítani, csak hivatkozni rá.

 2. On site training: Ez az oktatási forma az előbb említett „in house” hivatalos verziója. Ilyenkor az oktatást egy erre szakosodott cég munkatársa végzi a munkavállaló munkahelyén. Az oktatással kapcsolatos ügyintézés és az anyagi része is a munkaadót terheli. A különbség annyi, hogy ebben az esetben hivatalos, 3 évre érvényes jogosítványt kap a munkavállaló, igaz, csak elméletben. A munkaadók ugyanis nem szokták a megszerzett jogosítványt kiadni. Mondván, ezért ők fizettek, ebből a munkaadó máshol ne tudjon hasznot húzni.

 3. Off site training: Vannak bizonyos oktatással foglalkozó cégek, melyek fő profilja a raktározás, anyagmozgatás. Ezek a cégek, mintegy kiegészítésként foglalkoznak oktatással a saját telephelyükön.

Itt lehetőség van komplett oktatásra, frissítő képzésre illetve átképzésre egyaránt. Náluk lehetőség van a következőre is. Ha valaki felveszi velük a kapcsolatot és közli, hogy van gyakorlati tudása, pl. in house, akkor lehet kérni egy egynapos oktatást, amely 200 font és ezért már meg lehet kapni az angol gépkezelő jogosítványt. Ha valaki az alapoktól szeretne megtanulni pl. targoncázni akkor közel 700 fontos tandíjra számítson.

Szólj hozzá!

Címkék: munkavállalás nyelvtudás


2011.03.07. 01:11 Árpádiusz

Szakmával és angoltudással 4. rész - Sofőr

Néhány ismerősöm akad, aki vezetésből tartja el magát, mások pedig még csak álmodoznak erről. De egytől-egyig szembesültek két problémával. Az első könnyedén orvosolható, ez pedig nem más, mint a magyar jogosítvány honosítása. Ezt meg lehet csinálni a helyi DVLA irodában és 60 font körüli összegből meg is lehet úszni. A másik gond az angolok konzervatív mivoltából fakad, ez pedig a baloldali közlekedés, szűk utakon. Az, aki nem próbálta, el se tudja képzelni, mennyire arcpirító tud lenni az első hetekben, a „rossz oldalon” vezetni és élvezni a szűk utcákban való lavírozást.

Az aki nem akarja már az első nap totálkárosra törni a céges járművet, két lehetőség marad. Találni egy ismerőst, aki rendelkezik kocsival és segít némi gyakorlatot szerezni vagy borsós áron leckéket vehet valamelyik oktató „kollégától”.

 Aki viszont komolyan gondolkodik a jövőről, annak bizony áldozatokat kell hoznia ebben a témában. A törvény 3 éven belül kötelez minden C és D kategóriás sofőrt a CPC-re, a belföldi árufuvarozói engedély angol megfelelője. Ennek megszerzéséhez pedig nem árt a jó angoltudás és kb. 1,100 font a tanfolyamra.

 Ha megvan a „rutin” és a kellő magabiztosság, akkor lehet jelentkezni valamelyik ügynökségnél és várni a telefonhívást. Innentől kezdve pedig marad a szamárlétra, az angol referencia megszerzése és három év hivatalos  gyakorlat után már lehet is buszt vezetni Londonban, havi bruttó 2,000-2,500 fontért.

Buszvezetésről álmodozóknak viszont rossz hírem van. Bár ebben az esetben nem követelmény a buszvezetői jogosítvány, de a bizonyított 2-3 éves angliai vezetési tapasztalat igen.

Vannak busztársaságok, melyek maguk biztosítják a jogosítvány megszerzéséhez szükséges tanfolyamot. Ilyenkor a röghöz kötés elve működik. Vagyis a jövendőbeli buszvezetőnek alá kell írnia egy szerződést, mely szerint legalább két évig fog a cégnél dolgozni. Persze nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a pályakezdéshez szükséges az angol nyelv alapos ismerete.

 

Szólj hozzá!

Címkék: munkavállalás nyelvtudás


süti beállítások módosítása