A 2010-2011-es időszakban a járulékcsalók körülbelül 1,2 milliárd font kárt okoztak Angliában. Ezért a DWP szigorításokat vezetett be a minisztériumon beül és egy komoly hadjáratot is indított médiában. Folyamatosan összevetik a HMRC, a JobcentrePlus és egyéb adatbázisokat, hogy kiszűrjék azokat, akik hamis információk alapján kérelmeztek valamilyen juttatást illetve azokat, akiknek az életkörülményeiben történt változások miatt a jogosultsága megszűnt vagy besorolási szintje megváltozott.
Az, aki ellen bebizonyosodik, hogy jogsértést követett el, komoly szankciókat alkalmaz a DWP. A minimum, hogy az addig folyósított járulékot vissza kell fizetnie, de a visszaesőkre akár 5 év börtönbüntetést is kiszabhat a bíróság. Íme, a szankciók teljes listája:
- Járulék visszafizetése
- Teljes járulékmegvonás
- Bírósági eljárás
- Bejegyzés erkölcsi bizonyítványba
- Vagyonelkobzás
- Börtönbüntetés
Vannak azonban ennek a kampánynak vétlen áldozatai is. Az egyik ismerősömtől lakcímigazolást kértek. Ő ennek eleget is tett. Pechére, a bemutatott dokumentumok egyikén hibásan szerepelt a postai irányítószám. A DWP ebbe kötött bele. A végeredmény az lett, hogy megvonták tőle az addig jogosan kapott Tax Credit-et és kötelezték az addig folyósított összeg visszafizetésére, ami ebben az esetben közel 800 font. Tudtommal a fellebbezése már egy éve húzódik. Tehát, ha valaki úgy érzi, hogy vétlen, akkor 2 dolgot tehet:
- Fellebbezés
- Jogsegély kérése a CAB-tól
Sajnos, ahogy az alábbi példa is mutatja, a hivatal abba köt bele, amibe akar. A kérelmező viszont csak egy dolgot tehet és kell tennie. Abban az esetben, ha az életkörülményekben bármilyen változás áll be (elköltözik, munkahelyet vált, stb.) azt mihamarabb közölje az illetékes hatósággal.
Utolsó kommentek