Utolsó kommentek

NYOMJ EGY LÁJKOT!

Anglia, élet és munkavállalás

Ha angliai munkavállalást tervezel, jó helyen jársz. Ennek a blognak a célja ugyanis az informálás és a tapasztalatok megosztása.

NYOMJ EGY LÁJKOT!

My VisitorStat

2010.10.23. 09:46 Árpádiusz

Unalomig ismételt jótanácsok

 

 

 Ezeket a dolgokat nem győzöm eleget hangoztatni, de persze nem muszáj nekem igazat adni. Azt viszont tudom. Sokan jönnek ki felkészületlenül és naivan ...és sajnos sok szemetet fújt már erre a szél...

 Ne égess fel minden hidat. Amikor kijöttem szóltam a főnökömnek, hogy mire készülök, majd elmentem a körzeti orvoshoz és kiírattam magamat betegállományba. Miért? Mert úgy gondoltam, ha esetleg kudarcot vallok Angliába, akkor sincs veszve semmi. Megvolt a lehetőségem, hogy visszamenjek az otthoni munkahelyemre. Szerencsére két hét után elkezdtem dolgozni és a kiutazásom után három hónappal felmondták a magyar munkaviszonyomat igazolatlan hiányzás miatt. Tehát volt visszaút.

 Kétségbeesésből ne vágj neki. Ha otthon már nagyon gáz van, és úgy érzed ez az utolsó esély, akkor állj meg és gondolkozz. Ne a kilátástalanság vezéreljen és ne a  pénzéhség. Tervezz és készülj fel. Ha nem teszed, akkor itt is csak a kudarc fog kísérni.

 Beszélj angolul. Ez az alapja annak, hogy könnyedén találj munkát és el tudd intézni ügyes-bajos dolgaidat. Nem kell, hogy középfokú nyelvvizsgát legyen, de legalább az alapokat tudd. Sokan jönnek ki nulla angoltudással és ennek folyamatosan isszák a levét, de egyúttal a tudatlanságuk miatt belekerülnek egyfajta ördögi körbe. Azt hiszik ugyanis, hogy majd itt tudnak tanulni. Na, persze! Nulla angollal az esetek nagy részében csak minimálbéres, esetleg lehúzós meló lesz. Ez azt eredményezi, hogy heti 5-6 napokat kell végiggályázni. Nincs szabadidőd, ezáltal lehetőség se a tanulásra. Tehát megragadsz egy szinten és innen nincs tovább. Ha pedig intézni kell valamilyen hivatalos dolgot, akkor lehet könyörögni valamelyik ismerősnek, hogy segítsen. Ettől pedig már sok embernek elege van, ezért nem fognak nagy lelkesedéssel segíteni.

 Magyarországi ügynökségek, weboldalak. Nem mondhatom, hogy nincs köztük olyan amelyik ténylegesen nem segít, de ezekre a vámszedőkre végképp nincs szükség. Azokat a munkalehetőségeket, melyeket ezek a cégek ajánlanak, bárki megtalálhatja saját maga is. Ezért felesleges kifizetni 50-100 font regisztrációs/ügyintézési költséget. Arról nem is beszélve, ha valami csaló akad a kalandor útjába, akkor semmi más nem fog történni, mint tömsz egy kis pénzt a zsebébe.

 Vannak magánszemélyek, akik szállást és munkát is kínálnak. Ezt a megoldást azoknak ajánlom akik arra se képesek, hogy tegyenek valamit a saját érdekükben  és/vagy szeretnek kiszolgáltatott helyzetbe lenni.  Ugyanis a dolog működik, tényleg ki lehet jönni Angliába így is. DE!!! Sok esetben a fizetést nem te kapod közvetlenül, hanem a szállásadó. Ezáltal anyagilag kiszolgáltatott helyzetbe kerülsz. És ez még nem minden. Mi van akkor, ha nem tetszenek a lakhatási körülmények. Elköltözöl?  Jobb esetben visszakapod a depozitot, de az állásodat egyből el fogod veszíteni. Másik munkát szeretnél? Se időd, se lehetőséged nem lesz arra, hogy másik munkahelyet találj. Egyszerűen nem lesz rá időd. De ha mégis, az albérletből ki fognak rakni, hiszen innentől kezdve már nem vagy számukra nyereséges.

 Minden kezdet nehéz, a szamárlétra mindenkire vár! Annak idején én is felkészületlenül jöttem, de nem voltam válogatós. Kevés pénzzel és minimális szókinccsel, a helyismeret teljes hiányában elvállaltam az első adandó munkát. Mi volt ez? Utcaseprés. Igen! 7 hónapig, hétfőtől péntekig utcát sepertem, közben 3 hónapig voltam ruhatáros egy discoban. Tudom, nem egy álommunka, de volt bevételem. Minden héten megkaptam a fizetést és ki tudtam fizetni a számlákat. Vagyis volt végre látszata a munkámnak. Ezek után egy száraz-élelmiszer raktárban dolgoztam több mint fél évig. Tény, hogy az utóbbi időt leszámítva nem igazán kerestem munkát, mindig jött magától. Ezért van az, hogy már három éve dolgozok ugyanott. Leszámítva, hogy több pénzt szeretnék keresni, és mert már nagyon unom a mostani melóhelyet, nem panaszkodom. Tehát elkezdtem a szamárlétrát és van lehetőség a fejlődésre, továbblépésre.

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: munkavállalás nyelvtudás előkészület


2010.10.21. 12:06 Árpádiusz

Gyors matek

 

  A következő költségelemzés nem azt az összeget tartalmazza, amiből már ki lehet jönni, hanem az optimális keretet, amivel érdemes, de leginkább biztonságos elindulni. Én egy négyhetes idővolument számolok, ami azt kalkulálja, hogy a kiérkezés után pár hétig még nem dolgozol rendszeresen. Ráadásul itt hetente van fizetés, vagyis ha az első héten elkezdesz dolgozni, akkor ennek a munkának a bérét a második hét péntekén fogod megkapni.

 Kiutazás autóval:       65 font

Szállás 4 hétre:       260 font

Depozit (2 hét)        130 font

Buszbérlet 4 hétre:     70 font

Egyéb költség 4 hétre:  120 font

Összesen:              645 font

 Ezen kívül bármi váratlan közbejöhet. Ezért számolj 700 font kezdeti költséget. A végösszeg valószínűleg sokakat megijeszt majd, de megéri a befektetés. Ha tudsz kölcsön kérni rokonoktól, barátoktól vagy legrosszabb esetben valamelyik banktól akkor uccú neki! Ezt az összeget, ha nem költekezel az elején, akkor két, két és fél  hónap alatt ki lehet termelni.

 

 

2 komment

Címkék: utazás london szállás költségek


2010.10.20. 12:37 Árpádiusz

Kezdeti költségek 3/3-Kinttartózkodás

 

 

Gazdálkodj okosan

 

London. Szitáló eső. Még mindig tart...” Ismerős? Nekem igen! Rajtam kívül még pár ezer magyarnak is, aki itt él. A továbbiakban a londoni dolgokról fogok írni. Teszem ezt több ok miatt. Először is, mert itt élek. Másodszor pedig azért, mert a kalandorok többsége is ide jön. Persze meg lehet próbálni vidéken is. Kellemesebb az élet egy angol kisvárosban és közlekedés, albérlet szempontjából olcsóbb is. De nehezebb munkát találni, a szállás intézése se mindig zökkenőmentes és jó, ha van egy segítőkész ismerős, aki előre levajazza nekünk a dolgokat.

 Haladjunk, kérem, haladjunk...

 Megérkezés után célszerű bérletet venni, hogy tudj közlekedni a városba. Tömegközlekedés eléggé jó minőségű, bár néha szivatós is tud lenni. Minden esetre jobb, mint Pesten. Célszerű két, három heti bérlet árát bekalkulálni előre mert a munkakeresés, munkába járás szempontjából létkérdés, hogy a város egyik pontjából elérj a másikba. Mivel az egy útra szóló buszjegy ára 2 GBP ezért ajánlom a heti buszjegyet (buspass) ill. a kombinált bérletet (travelcard). A bérletigazolvány (oystercard)itt egy hitelkártya méretű műanyag lap, amiben egy rádiókommunikációs mikrocsip van beépítve. Ennél fogva a működési elve igen egyszerű, csak hozzá kell érinteni a kihelyezett leolvasó egységhez. A heti buszjegy ára 17,70 GBP, míg a kétzónás metróutazásra és az összes buszra/villamosra is érvényes travelcard 20,80 GBP. Tehát számolj legalább kettő, de inkább három heti bérletárat, hiszen az első fizetés messze van.

 ET. hazatelefonál

 Bármelyik sarki fűszeresnél lehet kapni feltöltő-kártyát. Igaz, a sarki fűszeres itt indiai, a boltot off-licence-nek hívják, viszont minden gond nélkül kaphatsz sim-kártyát. A minimum feltöltés (top-up) 10 font. Erre azért van szükség, hogy olcsón fel tud hívni az otthoniakat, egyben megérkeztél. Továbbá munka miatt is fontos. Ugyanis, ha ügynökségnél regisztrálsz, akkor az ügyintéző telefonon fog felhívni, hova-mikor menj dolgozni. Tehát kell az angol telefonszám. Apropó telefon. Mivel itt más fajta a konnektor ezért a kontinensen használt telefontöltő villásdugója itt nem lesz jó. Célszerű venni egy átalakítót. De eszedbe ne jusson ezt Magyarországon megtenni. Itt ugyanis könnyebben be tudod szerezni és csak pár fontba kerül.

 Otthon, édes otthon

 Jó pár magyar foglalkozik lakásbérléssel. Ez abból áll, hogy egy ügynökségen keresztül, kisebb vagyont befizetve, kibérelnek egy házat. Nem egyszerű és nem kis befektetés kell ehhez. Ezért egy új húsnak ebben a témában nincs sok esélye. Tehát a házat ezek után átalakítják munkás-szállónak. Szó szerint! Egy ilyen házban átlagosan 8-10 ember lakik. Vannak egyágyas (single-room) és két vagy háromágyas szobák (double-room) .

Aki úgy dönt, hogy el tud viselni maga mellett egy idegent vagy másodmagával jön ki az fejenként 55-65 font/hétért tud szobát bérelni. Ha viszont valaki magányra vágyik, annak mélyebben a zsebébe kell nyúlni. Ebben az esetben a heti bérleti díj 75-100 font között mozog. Nem szabad azonban megfeledkezni a kaucióról (depozit) ami általában kettő heti bérleti díjat foglal magában és a beköltözéskor kell fizetni.

Szerződés. Ez egy jó dolog, ha olyan ügyet kell intézned amihez kell lakcímigazolás és még friss hús vagy itt. Sajnos erre a dokumentumra nem számíthatsz az esetek 99%-ban. Egyszerű oknál fogva. Itt a főbérlőnek adót kellene fizetni a bevétel után, de ezt ugyebár senki se akar. Ezért papír nincs. Kizárólag szóbeli megállapodás, de a legtöbb esetben ez is elég. A lényeg, hogy letisztázd már a legelején a bérlés feltételeit és azt, hogy mennyi a felmondási idő. Ez két hét szokott lenni. Persze vannak kivételes esetek, amikor a felmondási idő három hónap. Ha ezzel a feltétellel találod magad szemben, akkor eszedbe ne jusson igent mondani. Sokan ráfaragtak már erre. Vagy azért, mert idő előtt el akartak költözni a házban uralkodó állapotok miatt, vagy azért mert London másik felébe találtak munkát és közelebb akartak költözni, vagy azért, mert nem találtak munkát és haza akartak menni.

Jópáran áldozatul estek már ilyen „háromhónapos” embereknek, akik munkát és szállást ígérve csábították ki a naiv és/vagy pénzéhes embereket. Ezért azt tanácsolom, hogy ezt a fajtát kerülje el mindenki nagy ívben!

 

Szólj hozzá!

Címkék: london szállás


2010.10.19. 10:18 Árpádiusz

Kezdeti költségek 2/3 - Kiutazás

 

Azt hiszem itt a kényelem a költeni kívánt pénzösszeg ellen van. Ha gyorsan és kényelmesen akarsz utazni, annak bizony ára van. Viszont nem mindegy, hogy mennyi pénzt áldozol erre, hiszen nem egy egyszeri nyaralásról van szó, hanem arról, hogy minél kevesebb befektetésből old meg a dolgot. Persze embere válogatja. Van, aki repülővel és van, aki kocsival, busszal jön.

 Repülés költségei:

Ha a repülőt választod, akkor érdemes legalább egy hónappal előre megvenni a jegyet. Továbbá illik nem megfeledkezni a reptéri transzferről sem. Otthon és itt egyaránt.

Az árak között nagy lehet a különbség. Transzfer szempontjából nem mindegy, hogy tömegközlekedést vagy taxit választ az ember. Jegyvásárlásnál pedig választható nagycég vagy valamelyik fapados.

-Transzfer Budapest-Ferihegy: 3,000-6,000 HUF

-Repülőjegy: 50,000-120,000 HUF

-TranszferLuton-London: 30-40 GBP

 Autóbusz:

Szereted a társaságot? Új emberekkel megismerkedni? Akkor itt a helyed! Az utazás busszal 24-27 órát vesz igénybe. Ugyanis a kötelező pihenők és a maximális haladási sebességet a sofőrnek be kell tartani. Ennél fogva van időd ismerkedni és gyönyörködni a tájban.

Budapest, Népliget- London, Victoria Coach Station

Jegyár, egy útra: 32,000 HUF-tól

 Személykocsi:

Tudod, olyan, mint a busz, csak kisebb. J Na, jó azért nem egészen. Ebben az esetben, ha a jármű lerobban, problémák adódhatnak. Persze ez nagyon ritkán fordul elő.  Előnye az alacsonyabb ár és a rövidebb menetidő. Itt ugyanis nincs tachográf és a sofőrnek nem kell adót fizetni a bevétel után.

Viszonylag rendszeresen ingáznak autók Budapest és London között, átlag 17-22 órás menetidővel.

Ha erre a megoldásra szavazol, akkor a legjobb hely, az egyik nagy közösségi portál, ahol megtalálhatod a neked való sofőrt ill. autót. De nem felejts el országot és várost váltani, mielőtt az apróhirdetés rovatba benézel.

Egy fuvar ára: 55-70 GBP

 

Szólj hozzá!

Címkék: utazás költségek


2010.10.18. 13:20 Árpádiusz

Kezdeti költségek 1/3 - Papírmunka

 

Azt hiszem ez a legfontosabb kérdés, ami felmerülhet. Mennyi pénzre van szükség ahhoz, hogy Angliába dolgozz? Nos, a hazai viszonyokat és béreket nézve sokra. Viszont a fizetés, amit itt kapsz az kicsivel magasabb és a pénz vásárlóértéke is erősebb. Tehát megéri kockáztatni, befektetni, hiszen itt minden egy kicsivel jobb. Még ha a minimálbért is kapod kézhez, akkor is van miből félretenni. Persze vannak, akik áldozatot hoznak, és durva spórolásba kezdenek és vannak, akik minden pénzüket felélik. A döntés a versenyző kezében van.

A költségeket több részre lehet osztani. Az egyik az előkészülettel és a kiutazással kapcsolatos a másik a kinttartozkodás ára. Remélem senki se haragszik, amiért angol fontba fogom megadni az itteni költségek összegét, de itt mindenki ebben számol. Vajon miért is  ...

 Sokan úgy hiszik elég a személyi igazolvány ahhoz, hogy Angliába jöjjön. Ez tény. Én viszont arról beszélek, hogy valaki kint is akar maradni. Ebben az esetben már más is kell. Na, vajon mire gondolok? Igen! Útlevél. Tény, hogy az enyém már egy ideje a szekrény mélyén porosodik, de anno azért jó hasznát vettem. Sok esetben ugyanis megkönnyíti az ügyintézést. Tehát nem árt ha van.

 Útlevél ára 18-70 év közöttieknek:

7,500 HUF-tól

 Nemzetközi jogosítvány:

Na, ez speciel teljesen felesleges. Az angolok nem szeretik, sok helyen nem is ismerik vagy csak nem fogadják el. Ellenben lehet a magyar jogsit honosítani. Ezért ezzel nem kell foglalkozni otthon.

 Uniós betegbiztosítási kártya:

Egy újabb felesleges dolog. Angliában az egészségügyi ellátás „ingyenes”. Vagyis fizeted a TB-t, de nem kell a szolgáltatásokért külön fizetni. Hálapénzt se! Ha sürgős segítség kell megkapod ingyen, kártya és TB szám nélkül is.

 Ezen kívül jó, ha csináltatsz igazolvány képet, mert több helyen is kelleni fog. Most nem kívánom ezeket részletezni, mindent a maga idejében. Azt hiszem nincs más, ami pénzbe kerül és/vagy ebbe a kategóriába tartozik, de ne örülj. Van még mire költeni …

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: adó költségek előkészület papírmunka


süti beállítások módosítása