Utolsó kommentek

NYOMJ EGY LÁJKOT!

Anglia, élet és munkavállalás

Ha angliai munkavállalást tervezel, jó helyen jársz. Ennek a blognak a célja ugyanis az informálás és a tapasztalatok megosztása.

NYOMJ EGY LÁJKOT!

My VisitorStat

2010.11.13. 13:09 Árpádiusz

Bankszámla

 


 Fizetésedet több féle képen kaphatod kézhez. Ezek módozatait szeretném most felsorolni.

 Csekk. A legtöbb munkáltatónál működik a módszer. A csekket nagyon sok helyen, nem csak bankoknál lehet beváltani. Hátránya a 10-15 %-os kezelési költség.  Idegen bankszámla. Néhány esetben a munkáltató elfogadja, hogy más nevére szóló banki adatokat adjál meg és így, egy már meglévő bankszámlára utalják a fizetést. Nekem eszembe nem jutna ... A legegyszerűbb saját bankszámla nyitása. Angliában jópár bank van, de csak néhány ad lehetőséget az egyszerűsített bankszámlanyitásra. Kommentezés nélkül, csak a friss alapadatokat kívánom közölni. Sem a tarifákat, sem a számlatípusokat nem kívánom részletezni.

 Barclays

Lehetőség van CashCard számla nyitására. Ebben az esetben elég az útlevél és a személyi igazoltvány bemutatása. Hátránya  a bankkártya típusa. Ezzel a kártyával kizárólag a bankkártyát kibocsájtó bank ATM automatáit használhatod pénzfelvételre, ill. a bankfiókban juthatsz hozzá a pénzedhez. Vásárolni a kártyával nem lehet.

 Bankszámla megnyitásához szükséges:

- Útlevél

- Személyi igazolvány

- Lakcím igazolása. Bármilyen hivatalos levél, ami a te nevedre szól és angliai címre érkezett.

 Co-operative:

Minimum fél éves, Angliában való tartózkodást kell igazolni. Tehát ez a bank kiesik.

 Halifax:

Bankszámlanyitás kizárólag postai úton történik.

 HSBC:

Lehetőség van CashCard számla nyitására. Ebben az esetben elég az útlevél és/vagy személyi igazoltvány bemutatása. Hátránya  a bankkártya típusa. Ezzel a kártyával kizárólag a bankkártyát kibocsájtó bank ATM automatáit használhatod pénzfelvételre, ill. a bankfiókban juthatsz hozzá a pénzedhez. Vásárolni a kártyával nem lehet.

Bankszámla megnyitásához szükséges:

- Útlevél és/vagy Személyi igazolvány

- Lakcím igazolása. Bármilyen hivatalos levél, ami a te nevedre szól és angliai címre érkezett.

  Lloyds:

Bankszámlanyitás kizárólag postai úton történik.

 Nationalwide:

Bankszámlanyitás kizárólag postai úton történik.

 Natwest:

Bankszámla megnyitásához szükséges:

- Útlevél

- Személyi igalolvány

- Lakcím igazolása. Kizárólag közüzemi számlalevél, ami a te nevedre szól és angliai címre érkezett.

 

Santander:

 A kondiciók hasonlóak a Co-operativ bank elvárásaihoz.

 Megjegyzés: a legegyszerűbben a Barclays és a Lloysd nyit számlát, de ebben az esetben az ügyintézőn múlik, hogy intéz vagy bonyolít…

 

4 komment

Címkék: bank előkészület


2010.11.11. 22:57 Árpádiusz

Telefonálás

Mint már korábban említettem a kapcsolattartás miatt nagyon fontos, hogy legyen angol telefonszámod. Ezt elég egyszerűen meg tudod oldani. Csak bemész egy vegyesboltba és ott már meg is veheted a feltöltős SIM- kártyát. Nem kell semmilyen regisztrálás, lakcímigazolás. A minimum feltöltés 10 font és ezzel viszonylag sokáig tudsz beszélni. Az ilyen tipusú SIM-kártyát  Pay As You Go-nak nevezik. Ez az otthoni feltöltőkártyának felel meg. Ilyen megoldással vehetsz mobiltelefont is. Ebben az esetben bemész az egyik szolgáltató boltjába. A legolcsóbb telefon 10 font és 10 font kötelező feltöltéssel már a tied is lehet egy új mobil. Tehát nincs semmi macera és ez fontos.

 Ha úgy döntesz, hogy neked előfizetéses telefon kell, akkor egy 18-24 hónapos hűségnyilatkozatot kell aláírnod és ingyen megkapod a telefont. Ha szerencsésen választasz, akkor a telefon mellé kaphatsz tv-t, játékkonzolt is, teljesen ingyen. Persze ilyenkor kell a bankkártya. Csinálnak egy gyors hitelellenőrzést. Ha a bankszámlád nem elég öreg, vagyis fél évnél fiatalabb, akkor kaució fizetésére kérhetnek. Ez átlag 100-150 font. Ezért ezt a megoldást újoncoknak nem ajánlom. 

Angliában a következő szolgáltatók vannak:

O2

Orange

Talkmobile

Three

T-Mobile

Virgin Mobile

Vodafone

A következő szolgáltatók nem rendelkeznek saját hálózattal, de ettől függetlenül érdemes ellenőrizni náluk az aktuális percdíjakat és a lefedettséget is, mert lehet, hogy velük olcsóbban tud az ember hazatelefonálni.

Bemilo

Lebara

Lycamobile

Vectone

Szólj hozzá!

Címkék: kommunikáció költségek


2010.11.09. 10:18 Árpádiusz

Tömegközlekedés

 

A londoni BKV a TFL, Transport for London. A www.tfl.gov.uk weboldalon utána tudsz nézni az aktuális forgalomkorlátozásnak, sztrájknak. Tervezhetsz útvonalat és feltöltheted a bérletedet. . 

  Londonban a külterületekkel együtt, beleszámolva  a bevándorlókat kb. 13-14 millió ember lakik. Ennyi ember, ekkora helyen, nem könnyű mozgatni, kordában tartani. Ezért a  város, közlekedés szerint 9, körkörös zónára van osztva. A belváros az egyes zóna, ami a legdrágább  tömegközlekedés szempontjából is. 12 metróvonal (Underground) segíti a közlekedést, ami sajnos nem az észszerűség szabályait követve lett kiépítve. Próbálják az Oyster rendszerhez csatolni a helyi érdekű vasúthálózatot (Overground), mely a város hivatott összekötni a külterületekkel. Ha ez teljesen sikerül, akkor, a”HÉV” is olcsóbb lesz, mert átveszik a TFL-es árakat és az infrastruktúrát. Ezen kívül közel ezer buszvonal és Wimbledon környékén néhány villamos segíti az embereket.

 Jegy és bérletárak.  Oyster  Card-ot elvileg bármelyik metróállomáson tudsz venni, de a jegypénztárak nyitva tartása változó. Az első alkalommal van feltöltési limit, ami tudtommal  10 font . Később a metróállomásokon kihelyezett automatákból vehetsz napijegyet, ill. feltöltheted a bérletet. Ha ezen már túl vagy akkor bármelyik vegyesboltban megteheted ugyanezt, de itt max. heti feltöltést tudsz csinálni, havi bérletért irány a jegypénztár.

- Busticket. Az emeletes buszokon tudsz venni egy útra szóló jegyet 2 fontért. A csuklós buszoknál ez nem megoldható, ebben az esetben a buszmegállóban kihelyezett automatából kell jegyet venni.

- Pre-pay. Lehetőség van arra, hogy a bérletedre kézpénz tölts fel. Ilyenkor a buszjegy 1,30 font. A pre-pay akkor is jó, ha csak buszbérleted van, de használnod kell a metrót. Ebben az esetben a metrójegy másfél fontnál kezdődik, attól függően, hogy hány zónát érint az utazásod.

- Napi/heti jegy. A papír alapú jegyeket a metróban lévő automatákból tudod megvenni és elég drágák.

- Buspass. A heti buszjegy 16,60 a havi 63,40 font. Akkor érdemes ezt a megoldást választani, ha nem akarsz metrózni, mert munkába járáshoz vagy a napi teendők elintézéséhez elég a buszozás.

- Travelcard. Ez nem más, mint a kombinált bérlet. Két metrózónára 19 font/hét. Előnye, hogy buszra és villamosra is használható.

 Egyéb. London térkép jó ha van, de nem érdemes otthon venni. Itt elég könnyű beszerezni és olcsóbb is. A nagyobb buszállomásokon az információnál lehet kérni ingyenes buszjárat térképeket. Ebből összesen 5 fajta van és csak a főbb útvonalakat tartalmazza. Ezt azoknak ajánlom akik szeretnének a városba csavarogni és jók térképolvasásban.

A bérletkártyát Oyster Card-nak hívják. A friss jegyárakért látogasd meg a következő weboldalt:

www.tfl.gov.uk

 

Tömegközlekedés – Vidék

Mivel Angliában a tömegközlekedést is privatizálták annak idején, ezért ezt a szolgáltatást városon belül is nyújthatja több cég. Ha valaki szeretné tudni, hogy mivel hova és mikor juthat el, azt több módon is megteheti.

Buszpályaudvar

 Az itt lévő információs pultnál lehet kérni tájékoztatást, illetve ingyenes menetrendet az aktuális járatról.

Világháló

 Ha valaki az interneten szeretné megtervezni az utazását, akkor érdemes a következő angol nyelvű honlapot használni:

http://www.transportdirect.info

Szólj hozzá!

Címkék: utazás költségek


süti beállítások módosítása