Utolsó kommentek

NYOMJ EGY LÁJKOT!

Anglia, élet és munkavállalás

Ha angliai munkavállalást tervezel, jó helyen jársz. Ennek a blognak a célja ugyanis az informálás és a tapasztalatok megosztása.

NYOMJ EGY LÁJKOT!

My VisitorStat

2010.12.11. 15:43 Árpádiusz

Bölcsőde és óvoda Angliában

  Angliában és Walesben nincs államilag szervezett iskola előtti nevelési rendszer. Az iskola előtti nevelést vagy a helyi oktatási hatóságok (local education authorities) vagy más, önálló szervek biztosítják.

A 3-5 éves gyerekeket szüleik vagy az óvodákba vagy az alapfokú (alsó tagozatos) iskolák óvodai osztályaikba (nursery classes) írathatják be. Skóciában a 3-5 éves gyerekeket az oktatásügyi hatóságok által felügyelt gyermek megőrzők valamint önkéntes alapon szerveződő vagy önálló szervezetek által működtetett óvodák fogadják.

Az oktatásnak ez a szakasza nem kötelező és egész- vagy félnapos rendszerben is folyhat. Észak-Írországban a 3-4 évesek óvodai oktatását az ún. Education and Library Boards-ok, az óvodák és az alapfokú (alsó tagozatos) iskolákban működő óvodai osztályok biztosítják. Az alapfokú oktatás 4 éves korban kezdődik.De lássuk, miről is van szó. 

 

A legelső választási lehetőség a childminer - aki olyan, mint otthon a családi napközi. A saját otthonában vigyáz több gyerekre, maximum 8 éves korukig. Ennek ára területenként eltérő, valahol 3 és 7 font között van óránként. Átlagosan heti 140 fontot szoktak erre költeni a családok. Ami jó benne, hogy rugalmas, alkalmazkodik a gyerek és a család igényeihez. Igénybe lehet venni csak pár napra, vagy pár órára is, de általában csak munkaidőben vállalnak gyerekfelügyeletet, tehát reggel 8-tól délután 6-ig. Egyes önkormányzatoknál segítséget lehet kérni a megfelelő személy kiválasztásához illetve ellenőrizni lehet, hogy hivatalosan regisztrálva van-e az illető.

 Ennél rugalmasabb a nanny azaz a hagyományos dadus. Ha teljes állásban alkalmazzuk, hetente 250-400 fontot kér, attól függően, hogy hány órára hívjuk magunkhoz, és emellett még adót és társadalombiztosítást is kell utána fizetni. Ami jó benne, hogy a gyerekre saját otthonában vigyáz és vállal esti gyerekfelügyeletet is.Ebben az esetben ajánlott olyan személyt alkalmazni, aki regisztrálva van az Ofsted adatbázisában.

 Ennél intézményesebb a Day Nursery, ahová ötéves korig járhatnak a gyerekek. Átlagosan 152 fontba kerül hetente, de ez területenként nagyon változó, akár 200 font fölötti összeggel is számolhatunk. Itt általában reggel 7-től este 7-ig vállalnak gyerekfelügyeletet, de lehetőség van félnapos vagy csak félhetes ellátásra is - természetesen olcsóbban. Az egyedülálló szülőt támogatja az önkormányzat.

 Három éves kortól már heti 15 óra ingyenes intézményes ellátásra jogosult a gyerek, évi 38 héten át. Ez az otthoni kötelező iskolaelőkészítő nagycsoportos ovinak felel meg. Itt felkészítik a gyereket a hamarosan közelgő iskolai, közösségi életre.

 Kétéves kortól a gyerek akár Nursery Schoolba is járhat, ha államiba felveszik a gyereket, akkor ingyenesen. Ha nincs már hely, akkor vannak fizetős magánintézmények, ezek félévente 800-1200 fontot kérnek. Általában 9-től fél 4-ig vállalnak gyerekfelügyeletet, de lehet félnapos ellátást is kérni.

Van még a Pre-School és a Playgroup, amelyekben csakis oktató munka folyik. Itt foglalkozásonként kell fizetni 5-7 font közötti összeget, ez 2-3 órás időtartamot jelent, és nem feltétlen van minden nap. Gyakran a helyi közösség működteti, és a szülők is besegíthetnek közösségi munkásként.

 Egyes esetekben lehetőség van önkormányzati támogatás igénylésére, de ez helyileg változó.

Ha bárkinek segítségre van szüksége, akkor érdemes felvenni a kapcsolatot a helyi önkormányzat Családi információs szolgálatával (Family Information Services). Az alábbi link segítségével lehet megtalálni a lakhely szerint illetékes hivatalt:

http://findyourfis.daycaretrust.org.uk/kb5/findyourfis/home.page

Szólj hozzá!

Címkék: oktatás gyerek bébiszitter


2010.12.09. 01:56 Árpádiusz

Kiutazás

 A családos költözés sajátos velejárója a sok csomag és általában az autó. Ennél fogva több dologra is illik odafigyelni:

- Megfelelő műszaki állapotú legyen a jármű

- Legyen meg a nemzetközi biztosítás, zöld könyv: lásd itt:

http://about-uk-work.blog.hu/2011/08/13/gepjarmu_biztositas_angliaban_1_resz 

- A csomagok száma illetve, hogy legyen elég hely mindenkinek

- Komp vagy Csalagút-jegy a csatornaátkeléshez, bővebb infó:

http://about-uk-work.blog.hu/2010/11/14/utazassal_kapcsolatos_weboldalak_1_resz 

 Mindezekre jó előre gondolni és gondoskodni róluk, hiszen a kapkodás sosem vezet jóra.

Szólj hozzá!

Címkék: utazás autó előkészület


2010.12.07. 16:09 Árpádiusz

Házbérlés családosoknak

 Azt hiszem az ingatlanbérlésnél remekül megmutatkozik az a tendencia, mi szerint az ügyfél van a szolgáltatóért. Sajnos ezt sok helyen tapasztaltam, de ingatlan esetében ez nagyon is jellemző. Igaz, ennek okait sokáig lehetne boncolgatni, de azt hiszem itt most nem ez a lényeg.

 Angliában, ha tehetik, az ingatlanirodák lehúzzák a háztulajdonost és az albérlőt egyaránt. Egyrészt amikor valaki bemegy egy irodába, akkor sok helyen kérnek regisztrációs díjat az ingatlan tulajdonosától és a bérlemény keresőktől egyaránt, másrészt bérleti díjon 8-10% haszon van az ingatlanosnak. De nem rohanjunk a dolgok elejébe.

Az, aki otthonról próbál kiadó lakást keresni, igazi zsákbamacskára számíthat. Ha irodával veszi fel a kapcsolatot, akkor jó esélye van arra, hogy a kiszemelt ház már nem lesz meg. Viszont „van másik” alapon ez még mindig a biztosabb. Ugyanis, ha magánszemélytől szeretne az ember közvetlenül bérelni, akkor nincs másik. Ismerek olyat, aki csak azért nem az utcán töltötte az első heteit Angliában, mert volt „B” terv. Vagyis egy ismerős a városban, aki befogadta őket. Hiába volt ígéret, megegyezés, a tulaj az utolsó pillanatban másnak adta ki a házat, nem törődve semmivel.

 Vidéken, amire számítani lehet, az általában fél év kaució befizetése lakás vagy ház esetében. Ez pedig komoly teher a családi kasszának. A házak felszereltsége szinte nulla. Ezért a háztartási eszközökre is költeni kell vagy otthonról hozni.

London egy külön kategória ebből a szempontból. Itt sokkal rosszabbak a tapasztalatok. Az ingatlanosok szeretik leellenőrizni a jelentkezőket. Munkaviszony, hitelképesség érdekli őket a leginkább. De ami a legdurvább, hogy sokszor hónapokig kell várni, mire az ember kap valamilyen ajánlatot. Tehát már azok is lassan haladnak előre, akik itt élnek, otthonról intézni pedig még rosszabb.

 Persze nem mondom, hogy lehetetlen. Igenis lehet házbérlést intézni Magyarországról, de nem egyszerű. Nagy körültekintést és szervezést igényel a dolog. Mivel egyén függő, hogy ki melyik városba szeretne költözni, ezért segítségül egy gyűjtőoldalt tudok ajánlani, ahogy az ingatlanügynökségekre lehet rákeresni város szerint:

 

http://www.primelocation.com/uk-estate-agents/

2 komment

Címkék: szállás előkészület


süti beállítások módosítása